ŻEGLARSTWO, MOJA PASJA !
GIMNAZJUM SPORTOWE NR 3 W SOPOCIE
NABÓR DO KLASY ŻEGLARSKIEJ 2013/2014

Od kilku lat widać w Polsce wyraźny wzrost zainteresowania żeglarstwem. Dzięki sukcesom naszych reprezentantów na arenach światowych, dzięki medalom mistrzostw świata wywalczonych przez Przemka Miarczyńskiego z Sopotu żeglarstwo stało się bardzo popularne. Coraz częściej dzieci i młodzież zaczynają swoją żeglarską przygodę w klubach i szkółkach żeglarskich. Ta dyscyplina sportu staje się coraz mniej elitarna, jest bardziej dostępna dla wszystkich.

KONCEPCJA
Sopot przepięknie usytuowany pomiędzy dwoma dużymi miastami, ze swoimi długimi szerokimi plażami stał się dużym ośrodkiem żeglarstwa plażowego. Jest to żeglarstwo, które nie potrzebuje korzystać z portów czy marin, ale doskonale radzi sobie wypływając na wodę bezpośrednio z plaży niejednokrotnie pokonując duży przybój. Formami żeglarstwa plażowego, które najlepiej się sprawdzają w takich warunkach są katamaraning i windsurfing. Sopocki ośrodek windsurfingu jest znany w całym świecie a żeglujące w Sopocie katamarany stanowią najsilniejszy w Polsce ośrodek. Od wielu lat sopoccy żeglarze zdobywają laury na arenach mistrzostw Polski w różnych klasach katamaraningu.

WALORY SPECJALISTYCZNE SZKOŁY
Sopockie Gimnazjum nr 3 posiada świetne warunki do prowadzenia szkolenia w zakresie katamaraningu. Bliskość klubu żeglarskiego, pływalni, plaży, baza szkolna to bardzo duże atrybuty. Ze względu na wzrost zainteresowania żeglarstwem i świetne walory specjalistyczne szkoły, pojawiła się możliwość utworzenia klasy gimnazjum sportowego o profilu żeglarskim.

ZASADY REKRUTACJI
Podczas rekrutacji do klasy żeglarskiej brane są pod uwagę oceny osiągnięte przez ucznia w szkole podstawowej oraz wyniki testów sprawnościowych (bieg 400 m. i pływanie 50 m.). Wymagane jest również zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach. Przy rekrutacji doświadczenie żeglarskie ucznia będzie zaletą bardzo pomocną w dalszej nauce, ale nie będzie koniecznym warunkiem do przyjęcia do gimnazjum. Uczeń mający doświadczenie zawodnicze lub rekreacyjne będzie miał możliwość rozwijania swoich żeglarskich umiejętności poprzez zindywidualizowanie zadań. Natomiast uczeń stawiający pierwsze kroki będzie miał możliwość poznania, czym jest żeglarstwo, nauczenia się żeglowania i poznania wszystkich aspektów z nim związanych.

ORGANIZACJA ZAJĘĆ
20 osobowa klasa zostanie podzielona na dwie grupy po10 osób, które w okresie przewidzianym na zajęcia na wodzie, to jest we wrześniu, październiku, maju i czerwcu będą uczestniczyć w dwóch blokach treningowych na wodzie po 5 godzin każdy (10 godzin praktycznych tygodniowo dla ucznia). W miesiącach: listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień uczeń będzie realizował zajęcia specjalistyczne przygotowujące do sezonu żeglarskiego i programowe zajęcia wychowania fizycznego również w wymiarze 10 godzin tygodniowo.
Na koniec roku szkolnego uczniowie wezmą udział w trzydniowym obozie żeglarskim szlifując bardzo intensywnie swoje umiejętności.

FORMY SZKOLENIA
Zastosowanymi w programie nauczania formami szkolenia żeglarskiego są:
1. zajęcia praktyczne na wodzie czyli żeglowanie
2. zajęcia praktyczne w klubie czyli praca przy sprzęcie, prace bosmańskie, zajęcia specjalistyczne (rozwijające sprawność specjalistyczną ucznia)
3. zajęcia teoretyczne w formie wykładów i ćwiczeń
4. regaty szkolne

SUKCESY SPORTOWE

Uczniowie naszego gimnazjum reprezentują Polskę, naszą szkołę, kluby w regatach krajowych i zagranicznych. Zdobywają medale w regatach rangi Mistrzostw Polski. Zajmują czołowe miejsca w Mistrzostwach Świata i regatach Pucharu Świata.

NAUCZYCIELE – TRENERZY

Nauczycielami żeglarstwa są trenerzy z wieloletnim doświadczeniem i praktyką w swojej dziedzinie. Potrafią nauczyć żeglować oraz potrafią wyszkolić przyszłych zawodników. Posiadają własne długoletnie doświadczenie zawodnicze dzięki czemu bardzo dobrze znają specyfikę tego pięknego sportu jakim jest żeglarstwo. Tymi nauczycielami są: Paweł Solecki, Michał Pietrosiuk, Jacek Noetzel.

KONTAKT: Zespół Szkół Nr 3 w Sopocie,
ul.Haffnera 55, tel. (058) 551-01-11
lub 0503114384,
katamaran@sopot.pl

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOME