\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPIS  A-KLASY

długość 5,49 m

szerokość 2,30 m

powierzchnia żagla 13,94 m kw.

waga 75 kg

Katamarany klasy A to najszybsze regatowe jednoosobowe jachty na świecie.

Dzięki bardzo niewielu klasowym ograniczeniom jest to konstrukcja ciągle się rozwijająca i wykorzystująca najnowsze i najbardziej zaawansowane nowinki i technologie produkcji.

Większość katamaranów A-klasy zbudowana jest z tkanin węglowych i kevlarowych oraz żywic epoksydowych. A-klasa ma określoną długość i szerokość, powierzchnię żagla oraz minimalną wagę.

A-klasa miała swoje początki w 1956 roku i jest postrzegana jako jedna z najstarszych i najbardziej aktywnych klas katamaranów na świecie.

Dzięki minimalnym konstrukcyjnym ograniczeniom łódki te bardzo szybko ewaluują.

A-klasę produkuje wielu producentów  a katamaran ten jest coraz szybszy.

A-klasa postrzegana jest jako Formuła 1 wśród klas regatowych.

Podczas mistrzostw świata bierze udział 100 katamaranów klasy A, które wcześniej zakwalifikowały się do regat w swoim kraju.

W 2009 roku powstało polskie stowarzyszenie A-klasy które ma na celu popularyzację tej dyscypliny w Polsce , organizację regat krajowych i międzynarodowych oraz reprezentację polskich żeglarzy na arenie międzynarodowej.

W 2017 roku Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO zorganizował Mistrzostwa Świata A-class w Sopocie, na których wystartowało 125 zawodników a Tymoteusz Bendyk i Kuba Surowiec wywalczyli odpowiednio srebrny i brązowy medal.

Do dzisiaj polski team jest jednym z najlepszych na świecie.

Jakub Kopyłowicz zaopatruje naszych zawodników w najlepszy sprzęt. Obecnie łódki występują pod nazwą Exploder AD3.